Македонија

ВМРО ќе брка голема предност пред СДСМ, за да не им се случи 2016-та

Ако добро го разбрав лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од вечерашнава прес конференција, задачата пред која е исправена партијата е заедно со коалиционите партнери да обезбедат доволно гласови, голема предност пред СДСМ, за да нема можност, како што рече – за постизборен инженеринг.
Тоа му беше и главната поента во одговорите на новинарските прашања.

Со други зборови, на вмровците им треба голема предност пред владеачката партија на изборите во април 2020 година, од 7 до 10 пратеника разлика, за да не им се случи 2016-та – повторно СДСМ да формира Влада, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ не постигна постизборен договор со албански коалиционен партнер.

Мицкоски, дополни дека допрва ќе решаваат дали со нивните коалициони партнери ќе одат во предизборна или постизборна коалиција.

Tags

Поврзани содржини

error: Content is protected !!
Close