Thursday , April 18 2019
Home / Jordanka Ivanovska

Jordanka Ivanovska

ШОУТО ПРОДОЛЖУВА : Костадин да ја отсвири на фрула ,,Не ми ја гибајте жицата македонска”

Што може да прават партиите до крај на претседателската кампања, а да бидат на ниво на досегашната задача, да не изгубат во темпо и да бидат екстра позабавни на гласачите : 1. Да го тргнат Костадин од пред штабот на ВМРО и да го довлечкаат во недела, пред Влада, да …

Повеќе

РЕТРО ФЛЕРТ : Еве ви го мојот клуч, соба 831

  РЕТРО флерт бај Јоци СКОПЈЕ, 11.4.2016 Хoтел. Нa шaнк. Двaјцa. А: – ,,Сaкaте кaфе?” Б: – ,,Не !” А: – ,,Зoштo?” Б: – ,,Не пијaм” А: -,,Дoцнa ви е или не сaкaте oд мене?” Б: – ,,Мнoгу прaшувaте” А: – ,,Сo еднa или сo две лaжици шеќер?” Б: – …

Повеќе

Македонска невеста на мобил во маркет : Ма дааа, општина, ј.претпријатие…така, бе, бебенце

РЕТРО Пишува : // Јорданка Ивановска – Јоци Скoпје, 10 aприл, 2016. Тoлку битни рaбoти им се дешaвaaт нa мaкедoнскиве мoдерни невести вo живoтите им, штo дoк збoрaт нa мoбил и пaзaрувaaт у мaркет, мoрa дa урлaaт зa дa ги чуеме сите oд Кaпиштец дo Аерoдрoм. Знaете, aли шефициве пo …

Повеќе

ШТО НАУЧИВМЕ ОД КАМПАЊАТА ? Последниот преживеан од ,,Титаник” бил Македонец и се викал Стојко

ШУ НАУЧИВМЕ ДОСЕГА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА КАМПАЊА 2019 ? 1. Кочани е во Кичево, а Неготино е во Кавадарци. И пак. Кавадарци е во Неготино, Кичево во Кочани. Затворете очи. И почнете да пеете. ,,Кочаааниии, мој роден крај во тебе сум роден за мене си рај. Кичееево, мој роден крај, јас …

Повеќе

Пожарот на Водно изгаснат, жртви нема, спасен шарпланинец

Пожарот, кој вечерва, зафатил викендичка на Водно е локализиран. Противпожарната бригада интервенирала со три возила во реонот над болницата во Козле, жртви нема.  Куќата била празна, немало луѓе во време на избивање на пожарот. Единствен жител бил  песот-шарпланинец кој ја чувал куќата и кој пожарникарите го спасиле. Жители на населба …

Повеќе

ФДМ : Градењето култ на личности не носи прогрес

Форумот за Демократска Македонија (ФДМ), натпартиска организација на иселеници од Македонија, реагира по повод случувањата на почетокот на кампањата за претседател на Република Македонија. Изразуваат загриженост за насоката во која се одвиваат претседателските предизборни активности, во однос на тенденцијата да се градат култови на личности. Таа појава, велат, ја практикуваше …

Повеќе

Запалени гуми го опожарија Кејот во Карпош 4

Намерно подметнат пожар зафати дел од зеленилото на Кејот на Вардар во Карпош 4, зад салата ,,Борис Трајковски” и се шири, информираат граѓани на социјалните мрежи, дел од групата ,,Заедно за заштита на Карпош”. Црниот чад со часови се издига од овој реон, а миризбата е неподнослива – на запалени …

Повеќе

Алаѓозовски ,,падна” од лимузина на точак

Роберт Алаѓозовски, екс министерот за култура, кога беше на висока функција, многу милуваше да се вози во владини автомобили. Додека беше министер со службен возач, еднаш дури блокираше улица со автомобилот, а зад него други автомобили и луѓе мораа да го чекаат министеров да стави торба во багажник и да …

Повеќе

ИЗБОРИ : Пендаровски на постерот е во фокус, а народот му е заматен со ,,блур”

Кампањите за ,,Претседателски избори 2019″ – започнаа. Стево Пендаровски, кандидатот на СДСМ, ја започна со постер, на кој, тој е во фокусот, а народот е во позадина, не се гледаат лица, бидејќи луѓето се заматени. Или кажано со фоторепортерски речник – за народот е употребена техниката ,,блур”. Браво за оној …

Повеќе

Македонија гори, Аднан пие кафе

Додека во земјава беснеат пожари на петнаесетина локации, директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Аднан Џафероски, вчера, културно си пиел кафе со Едмонд Адеми, министер без ресор. Разбираш, Блажо.  Дотерани, чисти, неизвалкани. Сигурно биле на терен, каде дури и цивилното население гаси и помага, па затоа вака испеглани, избричени …

Повеќе
error: Content is protected !!