Friday , December 14 2018
Home / Jordanka Ivanovska (page 10)

Jordanka Ivanovska

Никола Саздовски погребан со песната ,,Послушајте патриоти”

Во траорна атмосфера и со песната ,,Послушајте патриоти”, денеска, на гробиштата во с.Ракотинци, беше погребан 21-годишниот Никола Саздовски, брутално претепан пред десетина дена во населбата Автокоманда. Саздовски, кој, беше член на навивачката група ,,Комити”, за последен пат го испратија членови на семејството, пријатели, другари од ,,Комитите”. На погребот, почит му …

Повеќе

ПО НЕКОЛКУ ДЕНА ВО КОМА: Почина 21-годишниот Никола Саздовски кој беше претепан со шипки

  На скопските клиники, почина Никола Саздовски (21), претепан на 29 јуни годинава, од тројца сторители во населбата Автокоманда. Тие, го здогледале од возило, излегле од него и го нападнале на автобуска постојка. Саздовски, од тешките повреди се онесвестил на јавна површина, и веднаш бил префрлен на КАРИЛ, каде со …

Повеќе

Кога желиш да причаш Српски : Продужавајте да не` охрабривате нас политичаре

Кога желиш да причаш Српски језик, а да те нико не разуме. Премиерот на Македонија, Зоран Заев, откако ,,брилијираше” со ,,дер ис ноу дискасити фор ајдентити”, во Сараево заблеска и со својот лош Српски јазик. Измешан со Македонски, Свахили, струмички и сараевски ваљда. А, многу е едноставно-зборувај Македонски ! Нешто …

Повеќе

Фрос, го гледаш девојчено ? Однеси и` пијачка и не кажувај дека е од мене

  ,,Раскажувачката” Пишува: // Фросина Ѓорѓиоска Понеделник, нешто после полноќ. Најразлични ликови, секој со својот универзум во себе, го полнат ноќниот клуб. И млади и стари. И мажи и жени. Пијани и трезни. Дојдени со иста цел. Да бидат шармирани од духот, топлината и специфичноста на неговиот карактер. Дојдени да …

Повеќе

,,Комити” бараат одговори од МВР : Каде е правдата за Саздо ?

Со официјално соопштение до јавноста и со конкретни прашања до институциите, се огласи навивачката група ,,Комити”, чиј член, 20-годишниот Никола Саздовски, беше претепан на 29 јуни годинава и во моментов се` уште е на апарати, во кома, на клиниката КАРИЛ. Саздовски, бил претепан од три лица на автобуска станица во …

Повеќе

Д-р Никола Груевски со нова титула, но со стари навики-забранил снимање !

Поранешниот премиер на Македонија и сегашен пратеник, Никола Груевски, од денеска има нова титула-доктор на економски науки. Но, старите навики да  кажува кој, каде, смее да снима – не ги смени. Па така, денеска на медиумите, кои го испочитуваа неговиот животен настан и свечен чин во кариерата, им било забрането …

Повеќе

Претепаниот ,,комита” Саздовски е во кома и се бори за живот, а закани добиваат и негови другари

Никола Саздовски, 20-годишно момче, дел од навивачката група ,,Комити”, претепан, со тешки повреди, е во кома на КАРИЛ во Клинички центар и се бори за живот. Според неофицијални информации од клиниката, Саздовски, е во арефлексна кома и е во многу тешка состојба. Од наши извори немилиот настан се случил пред …

Повеќе

Стојанче го напушта МВР, но не и Владата: Ова е пресвртен момент за Македонија

Генералот Стојанче Ангелов, претседател во оставка на ,,Достоинство”, партија која е партнер во владината коалиција, вечерва, најави дека го напушта Министерството за внатрешни работи и повторно ќе се реактивира во политиката. Десничарот Ангелов, кој оваа Влада го врати во МВР заедно со неговата сопруга, вели дека овие моменти се пресвртница …

Повеќе

Здружението ХОРЕКАШИ бара одговори од МВР дали рацијата била законска

Здружението за заштита на правата на угостителите ХОРЕКАШИ, по повод завчерашната акција на државни инспекторати во содејство со МВР, се огласи со соопштение до јавноста, кое го пренесуваме интегрално. ,,По повод извршената акциска контрола во угостителски објекти во Скопје на 01.07. 2018 година во временскиот период од 01:15 до 03:30 …

Повеќе

ШИЛЕГОВ ВО ВОЈНА: ,,Градски паркинг” ги дисциплинира моторџиите со ,,лисици”

  Иако паркирани на места обележани за моторни возила- автомобили, и тоа во неработен ден кога ,,Градски паркинг” не наплатува за зонско, неколку моторџии, вчеравечер, во ноќешната рација на полицијата низ Скопје,  ,,заработија” блокатори на тркалата на моторите. Вџашени од односот и новата практика, својот револт го изразија на социјалните …

Повеќе
error: Content is protected !!