Wednesday , February 20 2019
Home / Jordanka Ivanovska (page 10)

Jordanka Ivanovska

ИСТОРИСКИ УСПЕХ : Младиот тенисер Калин Ивановски освои бронза на Европското првенство во Чешка

Младиот македонски тенисер, Калин Ивановски, на Европското првенство за тенисери до 14 години, кое се одржа во Чешка, го освои третото место и со тоа го оствари досега најдобриот пласман на македонски тенисер во историјата на овој турнир. Младиот Ивановски, со овој успех, отвори нова страница во историјата на македонскиот …

Повеќе

ПОТСЕТУВАЊЕ: Кој и како ја тргна пораката на Тито од Музејот на Скопје

Постземјотресната порака на претседателот на бивша Југославија, Јосип Броз Тито, која со децении ја читавме на ѕидот на Музејот на Град Скопје, беше отстранета во 2000-та година од тогашниот директор на институцијата, Ѓорѓи Чулаковски-Ѓото. Неговото објаснување беше дека ѕидот е од панел, оштетен е, и мора да се обнови. А, …

Повеќе

ВО ДВОРОТ НА ДОМОТ ,,11 ОКТОМВРИ”: Насилна жена малтретирала деца со ,,глуп” и ,,гуско”

  Фејсбук статус на Гордана Ицевска: ,,Денес, 21 јули, 2018 година, околу 11:15 часот претпладне, во дворот на детскиот дом ,,11 Октомври” едно девојче падна од точак. Се доближив до оградата да видам да не му треба помош. Пред било што да речам или направам, еден громогласен груб глас почна …

Повеќе

Брестовац, нов шеф на ,,Металург”: Ќе применам современи стандарди и ќе бидеме фабрика за големи ракометари

Нов шеф на стручниот штаб на ракометниот клуб ,,Металург” е Данило Брестовац- поранешен играч и тренер на ,,Металург”, но и актуелен селектор на кадетската и на младинската репрезентација на Македонија. Тој, се враќа во клубот по неколкугодишна пауза, по ангажманите во францускиот ,,Шамбери” и луксембуршкиот ,,Ред бојс Диферданж”. Брестовац, при …

Повеќе

Заев, Мицкоски и Шилегов со сочувство за жртвите во Грција

Билансот на жртви, кои настрадаа во пожарите во Грција, во предградија западно од Атина се искачи на 100, како и на 200 сериозно повредени чуѓе, но грчките власти се` уште ги пребројуваат телата и очекуваат бројот на загинати да биде околу 200. Огнената стихија е ставена под контрола, но човечката …

Повеќе

Мемов од СДСМ потврди : Мој проект доби грант, но јас сум консултант

Членот на СДСМ, Никола Мемов, и официјално потврди дека негов проект добил грант од Фондот за иновации и технолошки развој ( ФИТР). Но, и покрај инсистирањето да даде детали, тој не одговори на прашањата колку пари од колачот ќе добие тој лично, бидејќи ем е автор на проектот, ем ќе …

Повеќе

И Никола Мемов од СДСМ се ,,омрсил” со пари од Фондот за иновативност

Листата на добитници од СДСМ на стотици илјади евра, пари од Фондот за иновативност и технолошки развој (ФИТР)-се проширува. Покрај Хари Локвенец, Кочо Анѓушев и снаата на Цветанка Ласкова, средства добил и Никола Мемов од СДСМ. Мемов е член на партијата од 90-те години, уште од мали нозе, имаше периоди …

Повеќе

ПАРТИСКА МИЗЕРИЈА: Пратениците од СДСМ донирале за болни деца, па се пофалиле јавно

  Во екот на новиот скандал околу повторно дрпање буџетски пари преку дневници од патни трошоци, пратениците од СДСМ, решиле да донираат на тешко болни деца. И сето тоа би било во ред, доколку не решиле да направат политички маркетинг од својата ,,добрина”-се пофалиле со селфи на социјални мрежи, насмеани …

Повеќе

Хепи фемили во бус за Хрватска : Мама, тато, 4 деца, тета, баба + сардина и лук

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска  Јас , Фичо и Мартина сме познати патувачи. Најмногу со мислите . Попрактично е така. А, и поевтино. Лани не бевме во Шпанија, исто како и годината пред неа. Сега редно е да смениме и да не одиме на Малдиви. Затоа отидовме во Хрватска. …

Повеќе

МАКЕДОНСКА ДЕМОКРАТСКА ДИЈАСПОРА: Менувањето на Изборниот закон не води кон фер референдум

Предлог промените на Изборниот законик наидоа на негодување и незадоволство кај нашите иселеници кои се обединети во Форум за демократска Македонија (ФДМ).  Во нивното соопштение до јавноста, потенцираат дека ваквите промени не одат во прилог на демократските процеси во Република Македонија. ,,Со предлог измените во Изборниот законик со кои се …

Повеќе
error: Content is protected !!