Wednesday , February 20 2019
Home / Jordanka Ivanovska (page 2)

Jordanka Ivanovska

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ВИКАН ТРИ ТОЧКИ…

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, според статусите на социјалната мрежа Фејсбук, има вечно незавршена мисла. Веќе година и половина, никако да си ја собере мислата и да ја оконча со точка на крајот од реченицата. Некој можеби би помислил дека човекот е вечно неискажан, несфатен, збунет, дека му требаат пет мандати …

Повеќе

ХРОНОЛОГИЈА : ЛУЗНАТА НА ГЛАВАТА ГАРАНТИРА ДЕКА ДОГОВОР ЗА АМНЕСТИЈА НЕМА

Хронологија на амнестијата или како предизборната парола ,,зборот е збор” на Зоран Заев стана безвредна, прашинка, си одјава на зајдисонце.  ■2.5.2017 ГРУЕВСКИ СЕ ПАЗАРИ ЗА АМНЕСТИЈА „Да, Груевски ова што го прави, го прави за да се пазари за амнестија. Амнестија нема да има. По сѐ што слушна јавноста што …

Повеќе

ФОРУМ ЗА ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА : Амнестијата ја загрозува правната држава

Форумот за демократска Македонија (ФДМ), во кој се обединети претставници од македонската дијаспора, го оценува Законот за амнестија, донесен од страна на Собранието на Република Македонија не како акт на национално помирување, туку амнестија во замена за поддршка за уставните промени. ,,ФДМ се согласува дека е неопходно надминување на длабоките …

Повеќе

Опинок оглас : Бараме млади, мотивирани и способни, за 16.000 денари

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Кога нема што да праам, а имам вишок слободно време одам на интервјуа за работа. Најдобар начин за исфрлање на негативната енергија е да реметиш скржав работодавец, кој, мисли дека е Господ затоа што те вработил или би те вработил. Има чувство дека те …

Повеќе

Протест на ВМРО-ДПМНЕ : Провизијата за криминални тендери е 15 отсто и се договара во хотел

ВМРО-ДПМНЕ очекува победа на претседателските избори, а со тоа распишување на вонредни парламентарни избори. Лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, вечерва, од четвртиот протест пред Владата, обвини за наместени анкети во корист на СДСМ, но дека ќе се уверат во спротивното за брзо време.  Рече дека на следните избори, владеачката партија, …

Повеќе

Шилегов ќе го гради ланскиот Луна парк, а и пак ветил ПП скалила

Скопскиот градоначалник, денеска, на седница на Совет на Град Скопје, го образложувал Буџетот за 2019 година. Тој ќе тежи 72 милиони евра. Од она што го изјавил може да се заклучи дека пак ќе ги купува скалите за Противпожарната бригада од 60/70 метри, кои, ги вети лани. А, и ќе …

Повеќе

Директори и пушачи

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Како се станува миленик на директорот или газдата во просечна македонска фирма, ако немаш налакирани шпиц нокти, минич и деколте? Ако го исклучиме ,,пушењето”, како најдоминантно, и, молчењето и немањето свое ,,јас”, кои се на второ место на оваа листа. Колку помалце знаеш и …

Повеќе

МИЦКОСКИ ОД ПРОТЕСТ : Да се истражи криминалот на сите Влади

Да се формира независна институција која ќе го истражи целиот криминал, на сите досегашни Влади во Македонија, побара вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред насобраните граѓани на третиот протест кој се одржа пред зградата на Владата на Македонија. -И ние бараме владеење на правото, и ние бараме криминалот да …

Повеќе

Бети ,,Прада” со Груби на кафе кај адвокатот Никола Тодоров

Поранешната министерка за култура од ВМРО-ДПМНЕ и сегашна пратеничка, Елизабета Канческа Милевска, денеска, беше забележана во населбата Капиштец заедно со пратеникот Артан Груби од ДУИ.  Очевидци раскажаа дека двајцата ја напуштиле адвокатската канцеларија на поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, и потоа заминале со возило ,,ауди” кое го управувал Груби. …

Повеќе

Пациентка со хеланка металик и гаќа ,,синдикалка”

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Покрај кафичите, дискотеките, фризерниците и такси возилата, интересни приказни се случуваат и во најголемото пензионерско здружение во земјава – ЈСП. Всушност, јас би рекла ,,Туристичка агенција- ЈСП” или ,,Психијатриска установа-ЈСП”. Помеѓу многуте ,,пациенти” и јас. Секој со своето лудило и секој со својата приказна. …

Повеќе
error: Content is protected !!