Friday , December 14 2018
Home / Jordanka Ivanovska (page 20)

Jordanka Ivanovska

ФОТО: Прегазено дете во Ѓорче Петров, жителите ја блокираа улицата

Десетгодишно дете, вечерва, беше прегазено на улицата ,Борис Сарафов” поранешна ,,4 јули” во Ѓорче Петров. Возило удрило во него, додека ја преминувало улицата. Детето е вон животна опасност, во моментов е хоспитализирано во Клинички центар, но жителите бараат од Општина Ѓорче Петров агилност и исполнување на ветувањата дека ,,Борис Сарафов” …

Повеќе

Д-Р КОСТОВА ОД СДСМ ПРОТИВ ХОБИТО НА ЗАЕВ: Како сега да ги убедиме децата дека моторите се опасни ?

Само во петокот, на скопските улици, имаше три сообраќајни несреќи во кои учествуваа моторџии-двајца беа повредени, а еден загина  Денешната мото рекреација на премиерот Зоран Заев и негова јавна промоција на моторот како средство со кое е забавно да се патува низ Македонија, наиде на негодување кај д-р Елена Костова, …

Повеќе

ПОСТАВЕНА ОГРАДА НА ВОДНО: Шилегов им ги измеша сметките на швалерите

Љубовџиите, кои, паузата за појадок ја користеа за дружба во природа на Водно, за што често сведочеа и шумарите во медиуми, од денеска, се на маки. Исто и младите кои го посетуваа Водно од истите причини. Со цел заштита на зеленилото на Парк-шумата Водно од непрописно паркирани возила, Градот Скопје, …

Повеќе

БАРАЊЕ ОД ДЕСЕТ ЗДРУЖЕНИЈА: Гасовод е неприфатлив, Владата да ги тргне багерите од Водно

Десетина граѓански здруженија се обединија со цел спас на парк шумата Водно од масакар на зеленилото во делот на сртот за потребите на трасата за гасовод. За здруженијата, изградба на гасовод на Водно е неприфатливо решение, затоа што ќе ја деградира шумата и ќе го измени био хабитатот на живиот …

Повеќе

ДИСЦИПЛИНА НА КИЧМИ: Богдановиќ и Пајакот пак ,,играа” во Дебар маало

Ноќна рација во Дебар маало. Се казнуваа возачите на непрописно паркирани возила на ,,Ленинова” и други споредни сервисни улици во надлежност на локалната власт од Центар. Во овој дел од градот, редовно е метеж и нема игла каде да се фрли од автомобили. Вчеравечер, идентично како и изминатите недели, јавното …

Повеќе

ЗАЕВ ТВРДИ ДЕКА СДСМ ВОДИ НАД ВМРО-ДПМНЕ, АМА НЕ МУ СЕ ОДИ НА ИЗБОРИ

Партијата СДСМ води во истражувањата пред ВМРО-ДПМНЕ, тврдеше премиерот Зоран Заев во вечерашната емисија на ТВ24 Вести, но нема да оди на предвремени избори. Тој најави и покана за НАТО и ЕУ, но со зборот-,,можеби”. ,,Граѓаните треба да добијат цел мандат. Можеби ќе добиеме покана од НАТО, можеби ќе добиеме …

Повеќе

НАЈАВА НА СТЕФАН БОГОЕВ: Општината е дивоградба, а Јакимовски ќе ,,патува” во ОЈО

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев, во вечерашната емисија ,,Топ Тема” на Телма, најави прес-конференција за финансиски проневери на неговиот претходник Стевчо Јакимовски, поточно обелоденување на ревизорски извештај во понеделник и негово поднесување до Основното јавно обвинителство. -Има сериозни индиции за проневера на пари-, рече Богоев, додавајќи дека за многу …

Повеќе

Стави лајк и освој работно место од Кочо Анѓушев

На социјалните мрежи се појави ,,Фан клуб на Господин Кочо Анѓушев”, кој, во статус дели работни места на граѓани. Од фановите се бара да стават лајк, да напишат ,,да” и статусот да го споделат кај нив на фб профилите, доколку сакаат да влезат во ,,лотаријата” за две работни места. Анонимни …

Повеќе

ФОТО АРХИВА ОД САД: Македонците уште пред 100 години беа Македонци, а не Горномакедонци !

  Во документите на Елис Ајленд, островот во САД, каде пристигаше сиромаштијата од цел свет на почеток на 20 век, уште кога Македонија не беше држава, туку под Османлиска империја, нашите печалбари се декларирале како Македонци при симнувањето од брод. И таа архива лично ја имам прегледано. И во 2018 …

Повеќе

Заев сака да слуша туѓи муабети, но не и ние да ги чуеме неговите

Пишува: // Јорданка Ивановска-Јоци Премиерот на Македонија, Зоран Заев, денеска, не сакаше да ги сподели со нас неговите приватни и службени разговори од прислушувањето за случајот ,,Поткуп”, додека бил под ПИМ мерки, како градоначалник на Струмица. Не сака да слушнеме колку пати на ден и со кого си гугал по …

Повеќе
error: Content is protected !!