Wednesday , February 20 2019
Home / Jordanka Ivanovska (page 25)

Jordanka Ivanovska

ГИНЕКОЛОГИЈА КАКО ЦРКВА, ПОЧНА ДА БАРА ДОНАЦИИ

На Фејсбук страницата на Клиниката за акушерство и гинекологија (ГАК) на 1 април годинава, се појави најава за кампања за донации. Нелогично и иритирачки. Имам неколку прашања до надлежните : 1. Дали станува збор за првоаприлска шега ?  2. Доколку не, дали ГАК има намера да се трансформира во друга …

Повеќе

СДСМ ВО ФАЗА НА ПАРАНОЈА-ИМ МЕСТЕЛЕ ПЕСНИЧКИ ВО КНИГИЧКИ, СИТЕ СЕ ПРОТИВ НИВ

Пишува:// Јорданка Ивановска-Јоци СДСМ влегува во фаза на параноја. Многу рано. ВМРО-ДПМНЕ во оваа фаза влезе по девет години владеење кога почнаа да се бават со ,,жолти комбиња” и ,,странски служби. По последниот скандал со ,,премиерскиот корнишон”, а претходно со турбуленците кои ги предизвикаа кај јавноста со законот за јазици, …

Повеќе

ГРАЃАНИТЕ ЛУТИ ЗА 1 АПРИЛ : ОВА Е ОРГАНИЗИРАН ГРАБЕЖ ЗА ПАРКИНГ

Нервозни луѓе, во долга редица од 200 метри, денеска, беа забележани на паркинг просторот на Акционерското друштво за станбен и деловен простор, спроти хотелот ,,Холидеј ин”. Најголем дел од нив, беа родители со маскирани деца, дојдени наменски за настанот на плоштад Македонија, по повод 1 Април-Денот на шегата. Некои од …

Повеќе

КОМИСИЈАТА ДО КАЕВСКИ: НЕ ГИ БИРАВМЕ НИЕ ШОВИНИСТИЧКИТЕ ПЕСНИ

  По одржаната прес-конференција на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, кој целата вина за срамната збирка со дискриминаторски и шовинистички елементи, ја префрли врз Комисијата, се огласи Николина Андова Шопова, член. Таа, изрично отфрли било каква поврзаност со изборот на песни во збирката, соопшти дека како …

Повеќе

НАЦИ ПОЕЗИЈАТА СЕ КАЧИ НА ,,КООРОТ” НА ПРЕМИЕРОТ

Пишува: //Јорданка Ивановска-Јоци Колкав е ,,корнишонот” на премиерот и каде ,,нишанел со коорот”, во моментов е најмал проблем на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски.  Поголем проблем е што ова 29-годишно момче, се потпишало како уредник и финансиралo збирка нацистичка ,,поезија” со пари од даночни обврзници, а …

Повеќе

СКАНДАЛ: АГЕНЦИЈАТА ЗА МЛАДИ ФИНАНСИРАЛА ПРИМАЊЕ „КОРНИШОН“ НА ПРЕМИЕР

„Велат дека пушела коор кај координаторот….велат дека му го диркала на директорот..велат дека ја подигнала мини сукњата пред министерот“, вака некако изгледа „поезијата“, финансирана од Буџетот на Агенцијата за млади и спорт, испечатена во 5.000 примероци. Скандалот веќе е раширен, а јавноста врие. На социјалните мрежи, граѓани, го повикуваат директорот Дарко …

Повеќе

ПОКРИВОТ НА ,,ДРАМСКИ” ЌЕ СЕ КРПИ, ЗА НОВ ТЕАТАР МОЛК

  Покривот на ,,Драмски театар” ќе се крпи. По ноемвриските обилни дождови и прокиснувањето на покривот на оваа институција , раководството распишало оглас за санација во висина од 3,2 милиони денари или околу 54.000 евра. Огласот трае до 14 април, по што ќе се избере изведувач. Не е познато до …

Повеќе

Модна линија ,,Кривичен суд”, пролет-лето 2018

  ,,Убавината доаѓа одвнатре, а не однадвор. Новиот Кривичен суд убавината ќе ја креира одвнатре” (Иван Лагерфелд Џолев, претседател на судот, за внатрешната убавина кај луѓето, која идентично ја поседувала и новата зграда на Кривичен суд, но допрва вработените ќе работеле на ,,модната линија” ) Новата зграда на Кривичен суд, …

Повеќе

ПРОТЕСТ ВО ШТИП: „НЕ“ ЗА ДВОЈАЗИЧНА МАКЕДОНИЈА И ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО

    Во Штип, вечерва, студентите од Универзитетот „Гоце Делчев“, одржаа протест против воведувањето на двојазичност на целата територија на Македонија. На протестот им се придружија голем број граѓани, кои, ги делат нивните ставови дека законот за двојазичност не смее да стапи на сила. Студентите му порачаа на претседателот Ѓорге …

Повеќе

СУДИЈАТА ТУФЕГЏИЌ ВО ДУЕЛ СО ПАЈАК СЛУЖБАТА, ГОСТИТЕ ВИКАЛЕ „ДО КОГА ВАКА?“

  Судијата Владимир Туфегџиќ од Основниот суд 1 и неговиот пријател, денеска, беа во центарот на вниманието на гостите на „Боемска“ и околината, кои ручаа во овој дел од градот, на пролетното сонце. Автомобилот на неговиот пријател, паркиран непрописно на пешачка улица, го подигна Пајак службата, а за тоа време …

Повеќе
error: Content is protected !!