Sunday , March 24 2019
Home / Jordanka Ivanovska (page 26)

Jordanka Ivanovska

КОМИСИЈАТА ДО КАЕВСКИ: НЕ ГИ БИРАВМЕ НИЕ ШОВИНИСТИЧКИТЕ ПЕСНИ

  По одржаната прес-конференција на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, кој целата вина за срамната збирка со дискриминаторски и шовинистички елементи, ја префрли врз Комисијата, се огласи Николина Андова Шопова, член. Таа, изрично отфрли било каква поврзаност со изборот на песни во збирката, соопшти дека како …

Повеќе

НАЦИ ПОЕЗИЈАТА СЕ КАЧИ НА ,,КООРОТ” НА ПРЕМИЕРОТ

Пишува: //Јорданка Ивановска-Јоци Колкав е ,,корнишонот” на премиерот и каде ,,нишанел со коорот”, во моментов е најмал проблем на директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски.  Поголем проблем е што ова 29-годишно момче, се потпишало како уредник и финансиралo збирка нацистичка ,,поезија” со пари од даночни обврзници, а …

Повеќе

СКАНДАЛ: АГЕНЦИЈАТА ЗА МЛАДИ ФИНАНСИРАЛА ПРИМАЊЕ „КОРНИШОН“ НА ПРЕМИЕР

„Велат дека пушела коор кај координаторот….велат дека му го диркала на директорот..велат дека ја подигнала мини сукњата пред министерот“, вака некако изгледа „поезијата“, финансирана од Буџетот на Агенцијата за млади и спорт, испечатена во 5.000 примероци. Скандалот веќе е раширен, а јавноста врие. На социјалните мрежи, граѓани, го повикуваат директорот Дарко …

Повеќе

ПОКРИВОТ НА ,,ДРАМСКИ” ЌЕ СЕ КРПИ, ЗА НОВ ТЕАТАР МОЛК

  Покривот на ,,Драмски театар” ќе се крпи. По ноемвриските обилни дождови и прокиснувањето на покривот на оваа институција , раководството распишало оглас за санација во висина од 3,2 милиони денари или околу 54.000 евра. Огласот трае до 14 април, по што ќе се избере изведувач. Не е познато до …

Повеќе

Модна линија ,,Кривичен суд”, пролет-лето 2018

  ,,Убавината доаѓа одвнатре, а не однадвор. Новиот Кривичен суд убавината ќе ја креира одвнатре” (Иван Лагерфелд Џолев, претседател на судот, за внатрешната убавина кај луѓето, која идентично ја поседувала и новата зграда на Кривичен суд, но допрва вработените ќе работеле на ,,модната линија” ) Новата зграда на Кривичен суд, …

Повеќе

ПРОТЕСТ ВО ШТИП: „НЕ“ ЗА ДВОЈАЗИЧНА МАКЕДОНИЈА И ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО

    Во Штип, вечерва, студентите од Универзитетот „Гоце Делчев“, одржаа протест против воведувањето на двојазичност на целата територија на Македонија. На протестот им се придружија голем број граѓани, кои, ги делат нивните ставови дека законот за двојазичност не смее да стапи на сила. Студентите му порачаа на претседателот Ѓорге …

Повеќе

СУДИЈАТА ТУФЕГЏИЌ ВО ДУЕЛ СО ПАЈАК СЛУЖБАТА, ГОСТИТЕ ВИКАЛЕ „ДО КОГА ВАКА?“

  Судијата Владимир Туфегџиќ од Основниот суд 1 и неговиот пријател, денеска, беа во центарот на вниманието на гостите на „Боемска“ и околината, кои ручаа во овој дел од градот, на пролетното сонце. Автомобилот на неговиот пријател, паркиран непрописно на пешачка улица, го подигна Пајак службата, а за тоа време …

Повеќе

ОПОЗИЦИЈАТА НА ПРОТЕСТИ ВО МАЈ, МВР КУПУВА КАМЕРИ ЗА СНИМАЊЕ

Еден месец пред најавените мајски протести на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за уривање на Владата на СДСМ и ДУИ, како што информираше уште во март годинава лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, Министерството за внатрешни работи е во завршна фаза да набави нови камери за снимање. И тоа, како што е наведено во …

Повеќе

ВЛАДАТА ДА ЗАБРАНИ НОВИ ВРАБОТУВАЊА !

Обелоденета е бројката на државна администрација-140.000 луѓе во 1.300 институции. Ја соопшти министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски. Заедно со пензионерите во Македонија, кои се околу 300.000 луѓе, доаѓаме до бројка од 440.000 лица, кои имаат единствени приходи од презадолжениот Буџет. Тоа значи црвен аларм, време е оваа Влада да …

Повеќе

ПОМИНАА 10 ГОДИНИ, ЗА НАШИТЕ ЛЕКАРИ ТУБЕРКУЛОЗА Е ШПАНСКО СЕЛО

Лекарите и по десет години не препознаваат туберкулозни заболувања кај пациентите. Цели десет години, насловите во медиумите се идентични. Се повторуваат како стара расипана плоча. Пред неколку дена, на 23 март 2018 година, д-р Предраг Божичковиќ, директор на Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза изјави дека „лекарите не можат да …

Повеќе
error: Content is protected !!