Friday , December 14 2018
Home / Jordanka Ivanovska (page 3)

Jordanka Ivanovska

Недраг, СашКо Ордановски: ,,ЏУКЕЛИТЕ” НЕ ГЛАСААТ, НО СИМНУВААТ ОД ВЛАСТ

Пишува : // Јорданка Ивановска-Јоци   ,, Недраг, СашКо Ордановски ( Нека не те буни она К. Имаше еден професор во ,,Борис Кидрич”, Станинов, велеше ,,со тврдо К” како … ) Овие четириве кутриња на фотографијата ги сликав пред некои три недели, враќајќи се пеш. Одеа со мене два километри. …

Повеќе

Дај донеси вотка сечена и не замарај

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска -Девојче дај една сечена вотка. -Со што да е сечена? -Сечена бе, ама конобарка си ти, што ме прашуваш вакви глупости. Дај донеси вотка сечена и не замарај. Му носам вотка џус. -Девојче, зошто ми донесе со џус, јас сакав со швепс. -Ко те …

Повеќе

Пожарот во болницата во Козле бил од краток спој

Во текот на утринските часови, гореше дел од Детската болница за белодробни заболувања ,,Козле”. Според наши извори, биле евакуирани 400 метри квадратни од болницата. Околу 9 часот, пристигнале неколку возила од Противпожарната бригада. Кои се причините за пожарот, дали има повредени лица и колкава е материјалната штета, со повеќе информации …

Повеќе

Петре кажувал смешки, док Македонија е најзагадена и умираат по 3.000

Наместо сериозен прес за една година отчет од сработеното, скопскиот градоначалник Петре Шилегов организирал хЈумор-парти на кој гости му биле новинари. Со свои ,,стенд ап” точки настапиле Петре, Наташа Петровска градоначалничката на Битола (онаа чиј брат експресно си го вработи во локално школо), Сашо Ордановски ( дете за сечиј роденден, …

Повеќе

Македонски мадафака : Која си ти , мори курво една, да и` солиш памет на жена ми ?

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Седам у чекална на лекар и додека ја убивам досадата со играње игрици на телефонов, еден бизон ми направи да ми биде денот ,,интересен”. Покрај тоа што во моментот бев сопственик на затнат нос, покачена температура и грип, сопственик сум и на слаби нерви …

Повеќе

ПРЕД ХОТЕЛ ,,ХИЛТОН”: Нов масакар на дрвја во Аеродром

Во Аеродром, во најзагадената општина во Скопје повторно ,,заигра” пилата – пред очите на граѓаните кои гласаа за зелена општина, веќе неколку дена се сечат високостеблести дрвја. Точната локација е пред новиот хотел ,,Хилтон”, на булевар Србија.  Револтираните граѓани, преку социјалните мрежи, побараа одговори за ова безборазие – да се …

Повеќе

На бизнисменот Лаксатив Шупаковски му течеше по ногавици, па заспа на шолја

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Денот 14-ти февруари за некој е Свети Валентајн, за некој е Свети Трифун, а за мене и Маријана обичен работен ден. Јас и Маријана како одамна докажани малери, во кафичот кај што работевме, ја имавме ,,привилегијата” да пречекаме машка екипа која ни остана во …

Повеќе

Новинарскиот синдикат смета дека Телма ги понижува новинарите

Откако телевизија Телма децидно, со одлука, им забрани на своите новинари да изразуваат политички ставови на социјални мрежи без одобрение од уредувачки колегиум, се огласи и новинарскиот синдикат. ССНМ бара од ТВ ТЕЛМА да ја повлече одлуката веднаш и да формулира правилник на однесување на социјалните медиуми, што е востановена …

Повеќе

Девојко, што праиме со твоево однесување и нелегално снимање?

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Јас и мајка ми со приоритетен упат во една скопска болница, на ехо за абдомен, поради напад на жолчка. Во чекалната гужва ко во шопинг центар во Кина. Во ходничето каде нема ни клима, ниту пак прозор, чекаат 52 – ца (ги броев) пациенти. …

Повеќе

ФДМ организираше прием: Македонската дијаспора во САД го прослави празникот 11 Октомври

  Вашингтон, САД – Во пресрет на големиот национален празник 11-ти oктомври, Форумот за демократска Македонија организираше во Вашингтон вечер посветена на македонското културно наследство. Домаќин на оваа прослава беше Амбасадата на Република Македонија во САД. Во центарот на настанот беше предавањето за слоевитото уметничко и архитектонско наследство на Република …

Повеќе
error: Content is protected !!