Monday , May 20 2019
Home / Jordanka Ivanovska (page 4)

Jordanka Ivanovska

Не се тревожете чим имате за леб и дијазепам

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска После  двонеделен опоравок од кичмата која не можев никако да ја свиткам, се враќам јако и брзо како Болт на Олимпијада. Да бидам искрена, виткањето кичма никогаш не ми било јака страна. Тоа го знаат не само докторите од физикална, туку и сите оние …

Повеќе

Ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски, доби тужба за мобинг и ја отпушти ревизорката

Продолжуваат обвинувањата на сметка на ректорот на Универзитетот ,,Свети Кирил и Методиј”, Никола Јанкуловски, од внатрешниот ревизор на институцијата,  м-р Лилјана Попчева- за незаконско работење по извршена ревизија, но и за мобинг. Ревизорскиот извештај не му се допаднал на ректорот и тој си нарачал нов, од независна куќа, затоа што смета …

Повеќе

,,Врло” успешна година на Рада : Кога ќе пропадне како министерка, може да рекламира гуми

Оваа година дефинитивно беше година на Радмила Шекеринска, министерката ни за одбрана. Еден од нејзините највпечатливи настани, секако беше оној кога пречека гуми за камиони како ,,врвен дострел” во министерската и` кариера. Ги пипна, измери, душна и заклучи дека, кога ќе пропадне како министерка, слободно може да рекламира гуми за …

Повеќе

СРЕЌНА 2019 : Дворот ми свети ко златен ланец на груда на сељак

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Крајот на Декември е период кога на секој од нас му се поставува прашањето: -Што планираш за Нова Година? А, што може да планирам за Нова Година во држава која нуди плата висока колку сметката за струја, рачунајќи дека сијаличките на елката ти светат …

Повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ВИКАН ТРИ ТОЧКИ…

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, според статусите на социјалната мрежа Фејсбук, има вечно незавршена мисла. Веќе година и половина, никако да си ја собере мислата и да ја оконча со точка на крајот од реченицата. Некој можеби би помислил дека човекот е вечно неискажан, несфатен, збунет, дека му требаат пет мандати …

Повеќе

ХРОНОЛОГИЈА : ЛУЗНАТА НА ГЛАВАТА ГАРАНТИРА ДЕКА ДОГОВОР ЗА АМНЕСТИЈА НЕМА

Хронологија на амнестијата или како предизборната парола ,,зборот е збор” на Зоран Заев стана безвредна, прашинка, си одјава на зајдисонце.  ■2.5.2017 ГРУЕВСКИ СЕ ПАЗАРИ ЗА АМНЕСТИЈА „Да, Груевски ова што го прави, го прави за да се пазари за амнестија. Амнестија нема да има. По сѐ што слушна јавноста што …

Повеќе

ФОРУМ ЗА ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА : Амнестијата ја загрозува правната држава

Форумот за демократска Македонија (ФДМ), во кој се обединети претставници од македонската дијаспора, го оценува Законот за амнестија, донесен од страна на Собранието на Република Македонија не како акт на национално помирување, туку амнестија во замена за поддршка за уставните промени. ,,ФДМ се согласува дека е неопходно надминување на длабоките …

Повеќе

Опинок оглас : Бараме млади, мотивирани и способни, за 16.000 денари

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Кога нема што да праам, а имам вишок слободно време одам на интервјуа за работа. Најдобар начин за исфрлање на негативната енергија е да реметиш скржав работодавец, кој, мисли дека е Господ затоа што те вработил или би те вработил. Има чувство дека те …

Повеќе

Протест на ВМРО-ДПМНЕ : Провизијата за криминални тендери е 15 отсто и се договара во хотел

ВМРО-ДПМНЕ очекува победа на претседателските избори, а со тоа распишување на вонредни парламентарни избори. Лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, вечерва, од четвртиот протест пред Владата, обвини за наместени анкети во корист на СДСМ, но дека ќе се уверат во спротивното за брзо време.  Рече дека на следните избори, владеачката партија, …

Повеќе

Шилегов ќе го гради ланскиот Луна парк, а и пак ветил ПП скалила

Скопскиот градоначалник, денеска, на седница на Совет на Град Скопје, го образложувал Буџетот за 2019 година. Тој ќе тежи 72 милиони евра. Од она што го изјавил може да се заклучи дека пак ќе ги купува скалите за Противпожарната бригада од 60/70 метри, кои, ги вети лани. А, и ќе …

Повеќе
error: Content is protected !!