Wednesday , February 20 2019
Home / Jordanka Ivanovska (page 5)

Jordanka Ivanovska

Петре кажувал смешки, док Македонија е најзагадена и умираат по 3.000

Наместо сериозен прес за една година отчет од сработеното, скопскиот градоначалник Петре Шилегов организирал хЈумор-парти на кој гости му биле новинари. Со свои ,,стенд ап” точки настапиле Петре, Наташа Петровска градоначалничката на Битола (онаа чиј брат експресно си го вработи во локално школо), Сашо Ордановски ( дете за сечиј роденден, …

Повеќе

Македонски мадафака : Која си ти , мори курво една, да и` солиш памет на жена ми ?

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Седам у чекална на лекар и додека ја убивам досадата со играње игрици на телефонов, еден бизон ми направи да ми биде денот ,,интересен”. Покрај тоа што во моментот бев сопственик на затнат нос, покачена температура и грип, сопственик сум и на слаби нерви …

Повеќе

ПРЕД ХОТЕЛ ,,ХИЛТОН”: Нов масакар на дрвја во Аеродром

Во Аеродром, во најзагадената општина во Скопје повторно ,,заигра” пилата – пред очите на граѓаните кои гласаа за зелена општина, веќе неколку дена се сечат високостеблести дрвја. Точната локација е пред новиот хотел ,,Хилтон”, на булевар Србија.  Револтираните граѓани, преку социјалните мрежи, побараа одговори за ова безборазие – да се …

Повеќе

На бизнисменот Лаксатив Шупаковски му течеше по ногавици, па заспа на шолја

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Денот 14-ти февруари за некој е Свети Валентајн, за некој е Свети Трифун, а за мене и Маријана обичен работен ден. Јас и Маријана како одамна докажани малери, во кафичот кај што работевме, ја имавме ,,привилегијата” да пречекаме машка екипа која ни остана во …

Повеќе

Новинарскиот синдикат смета дека Телма ги понижува новинарите

Откако телевизија Телма децидно, со одлука, им забрани на своите новинари да изразуваат политички ставови на социјални мрежи без одобрение од уредувачки колегиум, се огласи и новинарскиот синдикат. ССНМ бара од ТВ ТЕЛМА да ја повлече одлуката веднаш и да формулира правилник на однесување на социјалните медиуми, што е востановена …

Повеќе

Девојко, што праиме со твоево однесување и нелегално снимање?

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Јас и мајка ми со приоритетен упат во една скопска болница, на ехо за абдомен, поради напад на жолчка. Во чекалната гужва ко во шопинг центар во Кина. Во ходничето каде нема ни клима, ниту пак прозор, чекаат 52 – ца (ги броев) пациенти. …

Повеќе

ФДМ организираше прием: Македонската дијаспора во САД го прослави празникот 11 Октомври

  Вашингтон, САД – Во пресрет на големиот национален празник 11-ти oктомври, Форумот за демократска Македонија организираше во Вашингтон вечер посветена на македонското културно наследство. Домаќин на оваа прослава беше Амбасадата на Република Македонија во САД. Во центарот на настанот беше предавањето за слоевитото уметничко и архитектонско наследство на Република …

Повеќе

Градоначалниците спијат : Скопје сардисано од стаорци и змии

Стаорец, вечерва, фотографиран на семафорите кај поранешен Скопски саем. Граѓани, сведочат, дека бил голем ,,колку верверица”. Пред неколку дена во Скопје беше фотографирана и змија, а често граѓани ги среќаваа по улиците и во летните месеци. Дали во градот е извршена дератизација со јамки во шахти, одговор должат градските и …

Повеќе

Државата дозволува милионски канабис бизниси, а апси уживатели

Слобода за Моника Ристеска-активистка за легализација на канабисот, побараа денеска граѓаните, кои, се собраа пред Основното јавно обвинителство, во знак на протест поради одредување на 30-дневен притвор.  Таа вчера беше приведена, по претрес на нејзиниот дом и пронајдени наркотични средства. Протестот, на кој присуствуваа и јавни личности, се одржа под …

Повеќе

Граѓаните на протестот порачаа : Марш од Аеродром !

Неколку стотици граѓани од 17 часот протестираат во Аеродром, на улицата Васко Карангелески, пред парцелата каде Општината издаде одобрение за градење на деветкатница. Постојано пристигаат и други граѓани кои им се придружуваат пред ,,Мајчин дом”. На лимените табли, со кои е оградена парцелата, со црн спреј, револтирана граѓанка испиша-,,Марш од …

Повеќе
error: Content is protected !!