Wednesday , September 18 2019
Home / Ај, што ми е ретро, ем драго

Ај, што ми е ретро, ем драго

РЕТРО ФЛЕРТ : Еве ви го мојот клуч, соба 831

  РЕТРО флерт бај Јоци СКОПЈЕ, 11.4.2016 Хoтел. Нa шaнк. Двaјцa. А: – ,,Сaкaте кaфе?” Б: – ,,Не !” А: – ,,Зoштo?” Б: – ,,Не пијaм” А: -,,Дoцнa ви е или не сaкaте oд мене?” Б: – ,,Мнoгу прaшувaте” А: – ,,Сo еднa или сo две лaжици шеќер?” Б: – …

Повеќе

Македонска невеста на мобил во маркет : Ма дааа, општина, ј.претпријатие…така, бе, бебенце

РЕТРО Пишува : // Јорданка Ивановска – Јоци Скoпје, 10 aприл, 2016. Тoлку битни рaбoти им се дешaвaaт нa мaкедoнскиве мoдерни невести вo живoтите им, штo дoк збoрaт нa мoбил и пaзaрувaaт у мaркет, мoрa дa урлaaт зa дa ги чуеме сите oд Кaпиштец дo Аерoдрoм. Знaете, aли шефициве пo …

Повеќе

ПОТСЕТУВАЊЕ: Кој и како ја тргна пораката на Тито од Музејот на Скопје

Постземјотресната порака на претседателот на бивша Југославија, Јосип Броз Тито, која со децении ја читавме на ѕидот на Музејот на Град Скопје, беше отстранета во 2000-та година од тогашниот директор на институцијата, Ѓорѓи Чулаковски-Ѓото. Неговото објаснување беше дека ѕидот е од панел, оштетен е, и мора да се обнови. А, …

Повеќе

РЕТРО: Тито и чичко Муртезан берберот-,,Јас ги шишав сите чауши”

4 мај, 2017. Или, 37 години од смртта на Тито и 114 години од погибијата на Гоце Делчев. ■Веселин : “Друг Тито је рекао да су студенти у праву” (Варљиво лето ’68)■ Со чичко Муртезан берберот, лани на овој ден, се запознавме сосема случајно. Поминувавме покрај неговиот дуќан, кој се …

Повеќе

РЕТРО | Фрчкоски: Господ нека и` е на помош на Македонија

На 6 април, 2009 година, Љубомир Данаилов Фрчкоски, кандидатот за претседател на Македонија од СДСМ, го призна поразот од Ѓорге Иванов на Претседателските избори и ја даде следната изјава: „Имавме мирни и слободни избори. Ја користам оваа прилика да им се заблагодарам на македонските граѓани за начинот и достоинството на …

Повеќе

(Видео) Шилегов вети заштита на Водно, а ,,заигра” секирата

,,Ќе започне повторно ревитализацијата на Водно. Водно ќе го вратиме на скопјани, Водно повторно ќе биде белите дробови на нашиот град”, рече Петре Шилегов на 27.11.2017 година на митингот во Кисела Вода, кога бараше гласови за градоначалник. (Види видео на 1 минута и 37 секунди) А, што се случува во …

Повеќе

ПОМИНАА 10 ГОДИНИ, ЗА НАШИТЕ ЛЕКАРИ ТУБЕРКУЛОЗА Е ШПАНСКО СЕЛО

Лекарите и по десет години не препознаваат туберкулозни заболувања кај пациентите. Цели десет години, насловите во медиумите се идентични. Се повторуваат како стара расипана плоча. Пред неколку дена, на 23 март 2018 година, д-р Предраг Божичковиќ, директор на Институтот за белодробни заболувања и туберкулоза изјави дека „лекарите не можат да …

Повеќе
error: Content is protected !!