Thursday , April 18 2019
Home / Бележник ,,Од небо, па во ребра”

Бележник ,,Од небо, па во ребра”

Недраг, СашКо Ордановски: ,,ЏУКЕЛИТЕ” НЕ ГЛАСААТ, НО СИМНУВААТ ОД ВЛАСТ

Пишува : // Јорданка Ивановска-Јоци ,, Недраг, СашКо Ордановски ( Нека не те буни она К. Имаше еден професор во ,,Борис Кидрич”, Станинов, велеше ,,со тврдо К” како … ) Овие четириве кутриња на фотографијата ги сликав пред некои три недели, враќајќи се пеш. Одеа со мене два километри. Буквално …

Повеќе

НИЗ МОИТЕ ОЧИ: Шок бомбите го распукаа ,,името”

Пишува: // Јорданка Ивановска  Бел чад зад споменикот на Никола Карев пред собраниската зграда. Часот е 21.11 минути. Потоа црвена светлина. И  грмотевица на небото. -Сигнална ракета-, си помислив. Половина час претходно бев напред, имаше дистанца меѓу демонстрантите и полицијата од десетина метри. Неколкумина видов фрлаа со шишиња и дрвја …

Повеќе

Манчевски, и од секој со кошула и кравата не бива министер, па ете си !

  Пишува: // Јорданка Ивановска-Јоци Ни се обратил Дамјан Манчевски, министер за информатичко општество од СДСМ. Електроинженер по струка. Ни се обратил за Меѓународниот ден на печатот, на нас граѓаните, со следнава изјава-,, денес, секој со интернет-конекција и паметен телефон може да објавува, во секое време, насекаде. Но, тоа не …

Повеќе

КОГА СДСМ СТИВНА: На кој тоа му прекипе од Петре Шилегов ?

Пишува: // Јорданка Ивановска-Јоци Два автомобила на Петре Шилегов, вчеравечер, му беа искршени на два метри од неговата куќа, а денеска ниту тој, ниту СДСМ, ниту Град Скопје, не излегоа со прес конференција на која ќе изразат загриженост за инцидентот. Настанот го игнорираат, како да не се случил, со цел …

Повеќе

Јанкуловска не се извини, но има право на фер судење, на живот, на бебе

Пишува: // Јорданка Ивановска-Јоци  Гордана Јанкуловска, екс министерката за внатрешни работи, чиј звук од штикли некогаш звучеше така страшно на лентите додека чекореше низ кабинет и зборуваше тивко на телефон, има право на правично судење, на невиност додека не биде прогласена за виновна, има право на бебе, на живот, на …

Повеќе

Зоране Заев, кој ги уби петмината кај Смилковско езеро ?

  Пишува: Јорданка Ивановска-Јоци ,,Нашите деца во четврток се убиени, во петок се донесени дома. Беа со отворени очи. Во петокот цела ноќ, до саботата попладне, кога ги погребавме, им течеа солзи. Сите кои си поигруваат со нашите деца да се плашат од тие солзи”, рече денеска Зорица Наќевска, мајка …

Повеќе

Заев сака да слуша туѓи муабети, но не и ние да ги чуеме неговите

Пишува: // Јорданка Ивановска-Јоци Премиерот на Македонија, Зоран Заев, денеска, не сакаше да ги сподели со нас неговите приватни и службени разговори од прислушувањето за случајот ,,Поткуп”, додека бил под ПИМ мерки, како градоначалник на Струмица. Не сака да слушнеме колку пати на ден и со кого си гугал по …

Повеќе

Заев е на некој облак над Македонија, над реалноста, и си живее среќно

Пишува: // Јорданка Ивановска-Јоци  Премиерот Зоран Заев не` почести со велигденско мега интервју. Морам да нотирам како сите сме мега жиснорадосни поради тоа. Го закачив во соба на ѕид. Интервјуто, прво го најавуваа од државната агенција МИА два дена, во духот на интрига, демек да го очекуваме со нетрпение обраќањето …

Повеќе

Нека победи вистината врз лагата, честит Велигден !

Пишува: // Јорданка Ивановска-Јоци Господ нека и’ на помош на Македонија ! Драги, пријатели, честит Велигден. Нека победи вистината врз лагата. Јас, не сум верничка, но сум родена на втор ден Велигден. Ја почитувам традицијата, хуманоста, вистината, добрите луѓе. Ја почитувам баба ми, покојна, која секоја вечер ја читаше Библијата …

Повеќе

Ништо нема да изградат, ништо нема да остават

Пишува: // Јорданка Ивановска-Јоци Владата на Зоран Заев ЌЕ гради нов Архив. Трет. Чуму ни е трет !? ЌЕ гради и нов Клинички. И двата објекти ќе ги преплателе многу повеќе, одошто чинеа или беше предвидено да чинат. Затоа и сакаат да оданочуваат 18 отсто ДДВ над 1.000 евра бруто …

Повеќе
error: Content is protected !!