Wednesday , September 18 2019
Home / Македонија

Македонија

Геро : На Коки и компанија црно им се пишува – се бараат докази за рекетот!

Новинарот Бранко Героски во четвртото продолжение од серијалот текстови за рекетарско-медиумската мафија во која се инволвирани и политичари и други јавни личности, открива нови детали и бара од Владата и премиерот Зоран Заев посериозен пристап и дејствување. -Јавен обвинител веќе сериозно работи на расветлување на рекетот за кој бруи цела …

Повеќе

СРЕДЕ БИТОЛА, КУЌА ДА ИМАМ : Кирац, како се гради трокатница во време на Груевски ?

Ова е куќа на семејството на Александар Кирацовски- пратеник, а сега веќе екс генерален секретар на СДСМ. Куќата е во строг центар на Битола. Како што самиот вечерва информирал, таа е изградена во периодот од 2013 до 2015, кога не бил носител на ниедна функција. Ќе тужел куп медиуми, бидејќи …

Повеќе

ГЕРО ПОД ЗАКАНИ ОД РЕКЕТАРИ : Сакаат да ме замолчат, но нема да им успее !

Бранко Героски, поранешниот главен уредник на ,,Слободен печат”, кој, неодамна даде оставка во весникот под силни притисоци, вечерва, обелодени дека е предмет на сериозни закани и загрозена е неговата безбедност поради објавување на серијалот текстови на ,,Плусинфо” за рекет медиумско-политичката мафија насловен како ,,Коки, Кики и компанија”. Заканите, како што …

Повеќе

ЕЧИ ОД СЕКОЈ АГОЛ : Вардаааре, не можааам беез тееебе…

,,Вардаре не можам бееез тебе, не можаам без тебее…и ако денес изгуууубиме, не те оставаме….Вардаре, Вардаре, до крај за тебе ќе гинеме..”, ечи вечерва од секој агол на Скопје, иако се веќе ситни ноќни часови. Ракометарите, љубителите на овој спорт, фановите на ,,Вардар”, па и оние кои никогаш не гледаат …

Повеќе

Ракометарите слетаа во Скопје : Трофејот е дома !

Ракометарите на ,,Вардар” тукушто слетаа од Келн и се упатија кон плоштадот ,,Македонија” со шампионскиот автобус. Националните херои ги пречека скопскиот градоначалник, Петре Шилегов. Надвор од скопскиот аеродром ги дочекаа илјадници граѓани, кои, имаа трпение да ги чекаат надвор со часови, а сега во екстаза пеат победнички песни и го …

Повеќе

ЕХФ ЗА ,,ВАРДАР”: Ова е прикаска која ако ја напишеш, никој нема да ти верува

Европската ракометна федерација, преку Твитер, им ја честиташе шампионската титула на нашите ракометари од ,,Вардар” со зборовите : ,,Ова е прикаска, која ако ја напишеш, никој нема да ти верува”.  На улиците во Скопје и на плоштадот Македонија, уште се слави победата и втората титула на ,,Вардар” во ,,Лигата на …

Повеќе

Форум за демократска Македонија : Со прием во Вашингтон одбележан празникот на Светите Кирил и Методиј

Денот на Словенските просветители, Светите Кирил и Методиј, беше одбележан и во Вашингтон, главниот град на САД со пригодна манифестација: предавање за нивното дело и културно наследство, проследено со прием во чест на овој голем празник. Настанот , кој се одржа во просториите на амбасадата на Република Северна Македонија, беше …

Повеќе

ЧЛЕНСТВОТО ДО КИРАЦО : Избркајте ги вмровците, вработете не` нас

На неодамнешниот статус на генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, на неговиот ФБ профил, членови и разни симпатизери го истурија своето незадоволство од партијата. Доминираат коментари за лошото работење на Владата, но сепак многу од нив се однесуваат на неисполнети лични интереси и желби – вработувања во државни институции. Од …

Повеќе

ФДМ: Очекуваме Пендаровски да биде коректор на Владата

Форумот за Демократска Македонија (ФДМ), натпартиска организација на иселеници од Македонија, изразува задоволство од организацијата на фер и демократски претседателски избори во земјата и го честита изборот на новиот претседател на државата, Стево Пендаровски. ,,Овие избори покажаа дека мнозинството од гласачите го избраа и потврдија патот кон иднината кој го …

Повеќе

ФДМ : Градењето култ на личности не носи прогрес

Форумот за Демократска Македонија (ФДМ), натпартиска организација на иселеници од Македонија, реагира по повод случувањата на почетокот на кампањата за претседател на Република Македонија. Изразуваат загриженост за насоката во која се одвиваат претседателските предизборни активности, во однос на тенденцијата да се градат култови на личности. Таа појава, велат, ја практикуваше …

Повеќе
error: Content is protected !!