Wednesday , February 20 2019
Home / Македонија

Македонија

Писмо до Адеми:Иселениците од ФДМ ја напуштија работната група за Национална стратегија

Форумот за демократска Македонија (ФДМ), во која членуваат македонски иселеници, се повлече од работната група за изготвување на Националната стратегија за соработка со дијаспората и се оградува од нејзината содржина. Стратегијата ќе оди на јавна расправа без конечниот нацрт да биде претходно доставен до ФДМ, по што оттаму целосно се …

Повеќе

Криминалот во ПИОМ е стар 4 години, што правеше Царовска досега ?

Криминалот и финансиските малверзации со милиони евра, пари од вториот столб на пензискиот фонд, е стар речиси 4 години. За тоа сведочат насловите во македонските медиуми, кои, уште во 2015 година ја информирале јавноста и власта за тоа.  Во 2015 година станувало збор за 13 милиони евра, а вчера, според …

Повеќе

Дијаспората со донации ќе го уредува руглото кај домот ,,Гоце Делчев”

Македонските граѓани, кои, живеат во иселеништво, а се дел од организацијата ,,Форум за демократска Македонија”, организираат донаторска акција за разубавување на запуштениот парк во рамки на студентскиот дом ,,Гоце Делчев” во населба Тафталиџе. Планираните средства за подигање на ново зеленило и уредување на просторот се во висина од 3.000 долари. …

Повеќе

Ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски, доби тужба за мобинг и ја отпушти ревизорката

Продолжуваат обвинувањата на сметка на ректорот на Универзитетот ,,Свети Кирил и Методиј”, Никола Јанкуловски, од внатрешниот ревизор на институцијата,  м-р Лилјана Попчева- за незаконско работење по извршена ревизија, но и за мобинг. Ревизорскиот извештај не му се допаднал на ректорот и тој си нарачал нов, од независна куќа, затоа што смета …

Повеќе

ФОРУМ ЗА ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА : Амнестијата ја загрозува правната држава

Форумот за демократска Македонија (ФДМ), во кој се обединети претставници од македонската дијаспора, го оценува Законот за амнестија, донесен од страна на Собранието на Република Македонија не како акт на национално помирување, туку амнестија во замена за поддршка за уставните промени. ,,ФДМ се согласува дека е неопходно надминување на длабоките …

Повеќе

Протест на ВМРО-ДПМНЕ : Провизијата за криминални тендери е 15 отсто и се договара во хотел

ВМРО-ДПМНЕ очекува победа на претседателските избори, а со тоа распишување на вонредни парламентарни избори. Лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, вечерва, од четвртиот протест пред Владата, обвини за наместени анкети во корист на СДСМ, но дека ќе се уверат во спротивното за брзо време.  Рече дека на следните избори, владеачката партија, …

Повеќе

МИЦКОСКИ ОД ПРОТЕСТ : Да се истражи криминалот на сите Влади

Да се формира независна институција која ќе го истражи целиот криминал, на сите досегашни Влади во Македонија, побара вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред насобраните граѓани на третиот протест кој се одржа пред зградата на Владата на Македонија. -И ние бараме владеење на правото, и ние бараме криминалот да …

Повеќе

Ќе протестираме и нема да се прибереме дома додека не им дојде крајот

Луѓето стануваат поразочарани, гледаат дека нема иднина, бидејќи оваа Влада не може да понуди ниту подобар живот, ниту благосостојба. Гледаме само црнила. – , беше една од главните поенти од вечерашниот втор протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Протестот започна од штабот на партијата и заврши повторно пред Владата на Македонија, каде …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ЗАПОЧНА СО ПРОТЕСТИ: Ветуваа живот, донесоа пекол

Година и половина ја уништуваат Македонија. Ветуваа живот, а донесоа пекол и темнина кај секој еден граѓанин, рече вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестот пред Владата и насобраните симпатизери, кои, извикуваа ,,Уа” и ,,Оставка, оставка”. Ова е прв протест организиран од оваа партија од формирањето на новата Влада …

Повеќе

СДСМ ЌЕ СИ ПАЃА: Како изгледаат трите 60-катници и фонтаната со споменик

На паркингот спроти ,,Холидеј ин” предвидена е да се гради само една од трите 60-катници во строгиот центар на градот (види фото, парцела 1.1). И тоа на парцела од вкупно 13.654 метри квадратни за која се потребни 2.500 места за паркирање, само за овој еден објект. Низ парцелата, апсурдно, предвидена …

Повеќе
error: Content is protected !!