Friday , December 14 2018
Home / Раскажувачката

Раскажувачката

Пациентка со хеланка металик и гаќа ,,синдикалка”

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Покрај кафичите, дискотеките, фризерниците и такси возилата, интересни приказни се случуваат и во најголемото пензионерско здружение во земјава – ЈСП. Всушност, јас би рекла ,,Туристичка агенција- ЈСП” или ,,Психијатриска установа-ЈСП”. Помеѓу многуте ,,пациенти” и јас. Секој со своето лудило и секој со својата приказна. …

Повеќе

ЖИВЕЈТЕ СЕГА !

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Додека ја пишувам колумнава, за која појма немам како ќе изгледа, бидејќи немам концентрација, мајка ми, единствениот член од семејството кој ми остана, лежи во болница поради повреда на главата и крварење во мозокот. Последно што сакам е да звучам очајно, но некогаш и …

Повеќе

Пријави го копилето во полиција !

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска -Фрос, во хаос сум, овој мојов не се прибира дома со денови, го фатив  у ВЦ како се дрогира, а ден пред тоа го фатив со швалерка. Очајна сум. Не сака ни да го погледне детево. Сите пари за шмркање и за кафана ги …

Повеќе

Тато ,,поправа” кецови, детето урла по кафани

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска После поминато преубаво сончево пладне во парк, сама со себе, кафе и книга, мислев ќе напишам колумна во манирот на ,,Семе Синапово”, за тоа колку е убав животот и слична позитива која во оваа држава се постигнува со одредено количество на дијазепам во крвта. …

Повеќе

Мис Хауба и Мис Робинка порачуваат : На прав маж треба да му се слугува

,,Раскажувачката” Пишува : //  Фросина Ѓорѓиоска -Ааа, Фросе гледам дечко си фатила. -Да, да. -Ај со среќа нека е. -Фала. -Ама не е од Македонија, така? -Не, не е. Од Италија е. Сега е тука во Македонија, кај мене на гости. -Па, зошто не е сега со тебе? -Затоа што …

Повеќе

Дај донеси вотка сечена и не замарај

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска -Девојче дај една сечена вотка. -Со што да е сечена? -Сечена бе, ама конобарка си ти, што ме прашуваш вакви глупости. Дај донеси вотка сечена и не замарај. Му носам вотка џус. -Девојче, зошто ми донесе со џус, јас сакав со швепс. -Ко те …

Повеќе

Македонски мадафака : Која си ти , мори курво една, да и` солиш памет на жена ми ?

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Седам у чекална на лекар и додека ја убивам досадата со играње игрици на телефонов, еден бизон ми направи да ми биде денот ,,интересен”. Покрај тоа што во моментот бев сопственик на затнат нос, покачена температура и грип, сопственик сум и на слаби нерви …

Повеќе

На бизнисменот Лаксатив Шупаковски му течеше по ногавици, па заспа на шолја

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Денот 14-ти февруари за некој е Свети Валентајн, за некој е Свети Трифун, а за мене и Маријана обичен работен ден. Јас и Маријана како одамна докажани малери, во кафичот кај што работевме, ја имавме ,,привилегијата” да пречекаме машка екипа која ни остана во …

Повеќе

Девојко, што праиме со твоево однесување и нелегално снимање?

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Јас и мајка ми со приоритетен упат во една скопска болница, на ехо за абдомен, поради напад на жолчка. Во чекалната гужва ко во шопинг центар во Кина. Во ходничето каде нема ни клима, ниту пак прозор, чекаат 52 – ца (ги броев) пациенти. …

Повеќе

А, бе баце, батали ја Фрос, гледаш не знае што праи, не е нормална

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Еднаш имав една другарка што ја држев у раце кога се роди, бидејќи јас тогаш имав шест години. Еднаш имав една другарка на која и` ги менував пелените заедно со мајка и`, ја мачкав со павловиќева на газето и и` го држев шишето со …

Повеќе
error: Content is protected !!