Friday , December 14 2018
Home / Скопска хроника

Скопска хроника

Општинарите од Центар повторно ја расплакаа госпоѓа Миланка

Општинарите од Центар, идентично како и минатата недела, и денеска ја расплакаа госпоѓа Миланка, долгогодишна продавачка на домашни производи на картонска кутија на ,,Партизанска” кај ТЦ ,,Буњаковец”. А, па, браво дечки ! Ви нема рамни. По ред. Што точно се случувало денеска во канцелариите на Општината по повод минатонеделното малтретирање …

Повеќе

Родителите во паника : По втор пат се појави шуга во ОУ ,,Владо Тасевски”

Втор пат годинава, родителите се во паника поради појава на шуга во основното општинско училиште „Владо Тасевски“ во Козле, по што надлежните повторно го испразиле училиштето и ги замолиле родителите да ги земат дома своите деца. Според информациите, ќе следува дезинфекција на просториите пред децата да се вратат во клупите. …

Повеќе

Во Карпош труе на саѓи, на разлетани цицки и шерифи кои не знаат да врзат чевли

Во Карпош во моментов труе на саѓи, пластика, изгорена киселина. Труе на неспособна Влада, на луѓе кои случајно дошле на власт и си играат држава, на градоначалници кои не знаат ни чевли да си врзат, личат на некои кои ги исфрлила поплава, а ветуваа #живот. Труе на луѓе кои располагаат …

Повеќе

(Видео+фото) Масовен протест : ШИЛЕГОВ ДА ГО ДАДЕ СТАЦИОНАРОТ ВАРДАРИШТЕ НА АКТИВИСТИ

Стационарот ,,Вардариште”, во кој градската власт ги убива бездомните животни, време е да го преземат и со него да раководат активисти за заштита на животните, а не Градот Скопје, беше една од главните пораки од денешниот протест под мотото ,,Живеам за хумано утре”. Протестот, кој беше масовен и на кој …

Повеќе

Пожарот во болницата во Козле бил од краток спој

Во текот на утринските часови, гореше дел од Детската болница за белодробни заболувања ,,Козле”. Според наши извори, биле евакуирани 400 метри квадратни од болницата. Околу 9 часот, пристигнале неколку возила од Противпожарната бригада. Кои се причините за пожарот, дали има повредени лица и колкава е материјалната штета, со повеќе информации …

Повеќе

ПРЕД ХОТЕЛ ,,ХИЛТОН”: Нов масакар на дрвја во Аеродром

Во Аеродром, во најзагадената општина во Скопје повторно ,,заигра” пилата – пред очите на граѓаните кои гласаа за зелена општина, веќе неколку дена се сечат високостеблести дрвја. Точната локација е пред новиот хотел ,,Хилтон”, на булевар Србија.  Револтираните граѓани, преку социјалните мрежи, побараа одговори за ова безборазие – да се …

Повеќе

Градоначалниците спијат : Скопје сардисано од стаорци и змии

Стаорец, вечерва, фотографиран на семафорите кај поранешен Скопски саем. Граѓани, сведочат, дека бил голем ,,колку верверица”. Пред неколку дена во Скопје беше фотографирана и змија, а често граѓани ги среќаваа по улиците и во летните месеци. Дали во градот е извршена дератизација со јамки во шахти, одговор должат градските и …

Повеќе

Граѓаните на протестот порачаа : Марш од Аеродром !

Неколку стотици граѓани од 17 часот протестираат во Аеродром, на улицата Васко Карангелески, пред парцелата каде Општината издаде одобрение за градење на деветкатница. Постојано пристигаат и други граѓани кои им се придружуваат пред ,,Мајчин дом”. На лимените табли, со кои е оградена парцелата, со црн спреј, револтирана граѓанка испиша-,,Марш од …

Повеќе

Протест пред ,,Мајчин дом”: На аеродромци им прекипе од Златко Марин

  Со почеток во 17 часот, утре, пред ,,Мајчин дом” најавен е протест против изградбата на деветкатница и градоначалникот Златко Марин кој ја издал дозволата. Пред да стане градоначалник, во кампања, ветуваше дека ќе ја сопре оваа градба, а притоа жестоко го напаѓаше претходникот Ивица Коневски токму за овој зацртан …

Повеќе

Загадувањето нека почека, Шилегов, новогодишно ќе го кити Скопје за 220.000 евра

Загадувањето во Скопје, завчера, беше аларматно и во црвена зона во однос на ПМ10 честичките, над 600 микрограми, но градската власт и покрај загрижувачките мерења вон сезона, не излегла со конкретни мерки за оваа зима, кога пиковите ќе уриваат рекорди. Но, затоа, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, и тоа како …

Повеќе
error: Content is protected !!