Sunday , July 21 2019
Home / Tag Archives: #дете

Tag Archives: #дете

Пациентка со хеланка металик и гаќа ,,синдикалка”

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска Покрај кафичите, дискотеките, фризерниците и такси возилата, интересни приказни се случуваат и во најголемото пензионерско здружение во земјава – ЈСП. Всушност, јас би рекла ,,Туристичка агенција- ЈСП” или ,,Психијатриска установа-ЈСП”. Помеѓу многуте ,,пациенти” и јас. Секој со своето лудило и секој со својата приказна. …

Повеќе

Пријави го копилето во полиција !

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска -Фрос, во хаос сум, овој мојов не се прибира дома со денови, го фатив  у ВЦ како се дрогира, а ден пред тоа го фатив со швалерка. Очајна сум. Не сака ни да го погледне детево. Сите пари за шмркање и за кафана ги …

Повеќе

Тато ,,поправа” кецови, детето урла по кафани

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска После поминато преубаво сончево пладне во парк, сама со себе, кафе и книга, мислев ќе напишам колумна во манирот на ,,Семе Синапово”, за тоа колку е убав животот и слична позитива која во оваа држава се постигнува со одредено количество на дијазепам во крвта. …

Повеќе

Дај донеси вотка сечена и не замарај

,,Раскажувачката” Пишува : // Фросина Ѓорѓиоска -Девојче дај една сечена вотка. -Со што да е сечена? -Сечена бе, ама конобарка си ти, што ме прашуваш вакви глупости. Дај донеси вотка сечена и не замарај. Му носам вотка џус. -Девојче, зошто ми донесе со џус, јас сакав со швепс. -Ко те …

Повеќе

Хорор градинка: Воспитувачка вика на дете додека тоа гласно липа

Што се случува во градинката во Гевгелија на улица Илинденска ? И каков персонал работи во оваа установа, дали професионален, совесен и едуциран за работа со деца од претшколска возраст ?  Или станува збор за насилници кои малтретираат и се изживуваат врз мали деца ? Одговори должи Министерството за труд …

Повеќе

ПО ПРЕГАЗУВАЊЕТО НА ДЕТЕ ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Наумоски вети семафори, жителите бараат и полициски патроли

На улицата ,,Борис Сарафов” во Ѓорче Петров, каде вчеравечер, од автомобил беше удрено 10-годишно дете, ќе се постават семафори, соопшти денеска градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски. Оваа информација на локалната власт доаѓа ден по несреќата и протестите од жителите, кои, ја блокираа улицата со возила и контејнери. Тие …

Повеќе

ФОТО: Прегазено дете во Ѓорче Петров, жителите ја блокираа улицата

Десетгодишно дете, вечерва, беше прегазено на улицата ,Борис Сарафов” поранешна ,,4 јули” во Ѓорче Петров. Возило удрило во него, додека ја преминувало улицата. Детето е вон животна опасност, во моментов е хоспитализирано во Клинички центар, но жителите бараат од Општина Ѓорче Петров агилност и исполнување на ветувањата дека ,,Борис Сарафов” …

Повеќе
error: Content is protected !!