#македонија

Џирло политика

ПРОКЛЕТСТВОТО ПРОДОЛЖУВА: Ех, Македонијо, не си поробена, ама син ти Костадин уште умира низ белиов свет

Ех Македонијо, пред еден век беше поробена и подјармена, а чедата ти умираа низ белиов свет како печалбари. Ни коските…
Дневна доза отровче

И да добиевме датум за ЕУ, немаше да знаеме што да му правиме

Добиле-не добиле датум за преговори за ЕУ, исто ни се фаќа. Немаше да знаеме што да му правиме, вакви какви…
Дневна доза отровче

КОГА ЕУ НЕ СЕ ДРЖИ ДО ЗБОРОТ: Заев дозна како ни е нам, кога не исполнува ветувања

Премиерот Зоран Заев на прес конференцијата, по повод неуспехот со датумот за почеток на преговори со Европската унија, рече: ,,Неисполнетото…
Култура/Сцена

Мис Хауба и Мис Робинка порачуваат : На прав маж треба да му се слугува

,,Раскажувачката” Пишува : //  Фросина Ѓорѓиоска -Ааа, Фросе гледам дечко си фатила. -Да, да. -Ај со среќа нека е. -Фала.…
Македонија

Стојанче го напушта МВР, но не и Владата: Ова е пресвртен момент за Македонија

Генералот Стојанче Ангелов, претседател во оставка на ,,Достоинство”, партија која е партнер во владината коалиција, вечерва, најави дека го напушта…
Дневна доза отровче

РАДОСТА НА РАДОВАН: Турција преговара со ЕУ од 2005 година

  За оние што не знаат, Турција преговара со ЕУ, од 2005 година. И така. Ние не сме ни до…
Џирло политика

НИЗ МОИТЕ ОЧИ: Шок бомбите го распукаа ,,името”

Пишува: // Јорданка Ивановска  Бел чад зад споменикот на Никола Карев пред собраниската зграда. Часот е 21.11 минути. Потоа црвена…
Македонија

Филип Петровски ги обои и ги украде протестите против Преспанскиот договор

  Почнуваш во шатор, завршуваш во шатор. Под сонцето на Македонија. Неформалниот фракционер на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Петровски, вечерва, партиски ги…
Македонија

Повредени неколку луѓе од шок бомбите-жена е со расечена нога до коска

    Повредени се неколку луѓе од фрлените шок бомби од македонската полиција кон граѓаните кои протестираа пред Собранието на…
Македонија

Се повлече полицијата и водените топови, остана транспарентот ,,предавници”

Заврши протестот пред Собранието на Македонија против промена на уставното име на државата кој го договори Владата на Зоран Заев…
error: Content is protected !!
Close